Mısır çiftçinin yüzünü güldürecek

Türkiye’nin en önemli mısır üretim merkezlerinden Adana’da bu sene mısırda verimin yüzleri güldürmesi bekleniyor. Çiftçiler, lisanslı depolardaki mısırların bir an önce yeni mısır için boşaltılmasını ve fiyatların hasattan önce açıklanmasını istiyor ...

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin en önemli mısır üretim merkezlerinden Adana’da bu sene mısırda verimin yüzleri güldürmesi bekleniyor. Çiftçiler, lisanslı depolardaki mısırların bir an önce yeni mısır için boşaltılmasını ve fiyatların hasattan önce açıklanmasını istiyor.

Türkiye’nin 8,3 milyon tonluk mısır üretiminin yaklaşık yüzde 14’ünü karşılayan Adana’da ’sarı altın’ olarak adlandırılan mısırda hasat yaklaştı. Kent genelinde 2020’de yaklaşık 700 bin dönüm alanda ekilen mısırda 820 bin ton rekolte gerçekleşirken, bu rakamlar 2021’de 665 bin dekarda 810 bin ton, geçen yıl ise 800 bin dönümde 1 milyon 50 bin ton olarak kayda geçti. Bu sene de yaklaşık 865 bin dönüm alanda mısır ekimi gerçekleşirken, yağışlı hava nedeniyle mısırdan 1 milyon 200 bin ton rekolte hedefleniyor. Ayrıca mısırda verimin bu sene çiftlerin yüzünü güldürmesi bekleniyor. Ancak buğday ve geçen seneki mısırlar nedeniyle lisanslı depoların yaklaşık yüzde 60’ının dolu olduğu öğrenildi. Çiftçiler ise bu nedenle mısırlarını lisanslı depolara dökememe endişesi yaşıyor.

“Depolarda yer açılmasını istiyoruz”

İhlas Haber Ajansı’na konuşan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Bu sene havaların serin gitmesinden dolayı kent genelinde 1 milyon 200 bin ton rekolte bekliyoruz. Ancak fiyatlar daha açıklanmadı ve biz Ağustos ayının başında fiyatların açıklanmasını bekliyoruz. TMO tarafından geçen sene alınan mısırların çoğu lisanslı depolarda dolu. Adana genelinde ise depoların yüzde 60-70’i dolu. Bu depoların bir an önce boşalıp mısır için yer açılmasını istiyoruz. Bir an önce depoların boşalmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Mısır bizim için olmazsa olmaz”

Mısırda verimin çiftçinin yüzünü güldüreceğini anlatan Doğan, “Verim açısından çiftçinin yüzü mısırda bu sene gülecek ancak ortada fiyat yok. Geçen sene fiyat 5 bin 700 lira açıklandı ancak şu anda fiyatlar geçen seneden daha düşük. Yeni mahsulün fiyatının açıklanmasını bekliyoruz. TMO depoları boşaltmadan biz ürünü nereye gönderebiliriz? Mısır bizim için olmazsa olmaz. Bu sene buğday ve mısır ekim alanları arttı” dedi.

Öte yandan, Doğan, buğdayda olduğu gibi mısırda da bin liralık primin verilmesini beklediklerini söyledi.

Mısır çiftçinin yüzünü güldürecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Ajans Kozan ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!