Seçmen: “Dijitalleşemeye rağmen sinema salonlarına rağbet artacak”

Beykoz Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Emre Ahmet Seçmen, 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Çukurova Film Akademisi’nde verdiği “Pelikülden Dijitale Tasarım” konulu konuşmasında, film festivallerinin önemine ...

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Emre Ahmet Seçmen, 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Çukurova Film Akademisi’nde verdiği “Pelikülden Dijitale Tasarım” konulu konuşmasında, film festivallerinin önemine temas ederek, “Sinema salonlarını öldürtmezse festivaller öldürtmeyecek” dedi.

Beykoz Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Emre Ahmet Seçmen, salonların artık dolmadığını ama festivallerde halkın filmin oyuncularını, yönetmenlerini, senaristlerini görmek için salonlara geldiğini söyledi. Kurgudan sese, sesten renge, renkten bilgisayara, dijital dönemin ilklerini, editroid ve sonrasını, CGI yanlıları ve karşı olanları anlatan Seçmen, dijital dönemin analog denemelerini ve Spielberg’ten Nolan’a uzanan bir bakışı açısını izleyicilerine anlattı. Çeşitli üniversitelerin sinema bölümü öğrencilerinin katıldığı etkinlikte dünyada IMAX salonlarının arttığını, biri Adana’da olmak üzere Türkiye’de bu salonlarını bulunduğunu ifade eden Seçmen, Netflix gibi dijital platformların çoğaldığını, bu nedenle seri film üretimine geçildiğini ve kalitenin de düştüğünü kaydetti.

Bilgisayardan dijitale geçilen sektörde yapay zekaların kullanıldığına da dikkat çeken Seçmen, bir filmin senaryosunun yapay zekaya yazdırıldığını ifade etti.

Dijitalleşmeye karşılık hala eskisi gibi sinema salonlarında film izlemeyi seven halkın olduğunu vurgulayan Dr. Emre Ahmet Seçmen, “Geleneksel üretimde bazı filmleri gördükten sonra, bana göre sinema salonlarının önemi bitmeyecektir. Sinemalara kaliteli filmler gelirse eskiden olduğu gibi salonlara dönüş olacaktır” şeklinde konuştu.

Seçmen: “Dijitalleşemeye rağmen sinema salonlarına rağbet artacak”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Ajans Kozan ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!